L3U2 – Going to

A going to tulajdonképpen a go Present Continuous-ban ragozva, majd utána egy főnévi igenév (to do something), amit jövő idő kifejezésére használunk. Nézzük meg, hogy milyen esetekben!

A jelen idők jövő időre való használatánál elolvashatod, hogy a Present Continuous-t akkor használjuk jövő időre, ha olyan jövőbeli cselekvést vagy eseményt akarunk kifejezni, ami

egyrészt: eltervezett (planned)
másrészt: megszervezett (arranged)

Idézzük is fel ezt egy példán keresztül:

I

I’m flying to London next Tuesday.Londonba repülök jövő kedden.

A cselekvés eltervezett (planned) és megszervezett, leegyeztetett és elrendezett (arranged), tehát ebben az esetben:

  • eldöntöttem, hogy Londonba megyek kedden
  • van repülőjegyem, lefoglaltam, és megszerveztem mindent, ami az utazáshoz kell

Ezzel (Present Continuous, mint jövő idő) szemben a going to-t olyan esetekben kell használni, amikor a cselekvés vagy esemény csak eltervezett (planned). Tehát még nincs lefixálva, ezért csak egy tervről, egy szándékról van szó. Az előbbi példával élve:

I’m going to fly to London next Tuesday.Jövő kedden Londonba fogok repülni. (valószínűleg)

Láthatod, hogy a magyar fordításban egyáltalán nincs különbség a kettő között. Angolul viszont ki tudod azt is fejezni, hogy amiről beszélsz, az mindössze egy szándék, vagy már mindent meg is szerveztél hozzá, tehát tuti biztos!  Az ’I’m going to fly to London next Tuesday.’ mondatban tehát benne van az, hogy ez egy terv, szándékodban áll Londonba menni, de még nem szervezted meg az utazást. Például még nem néztél repülőjegyet.

Összegezve:

Present Continuous as Future: minden el van tervezve és le is van szervezve, beírtad a naptárba, hacsak nem jön közbe valami rajtunk kívülálló dolog, akkor be fog következni biztosan.

Going to: eldöntötted, elhatároztad, hogy mit fogsz csinálni, a szóban forgó cselekvés tehát egy terv, egy szándék, de még nincs leszervezve, tehát nem biztos, hogy a terv meg is valósul majd.

Maria is going to have a cup of coffee. – Maria kávét készül inni.

Abban az esetben is a to be going to’ szerkezetet kell használni, ha egy adott jelenbeli szituációból arra következtethetünk, hogy egy esemény be fog hamarosan következni.

Például „Maria kávét fog inni”, amire abból tudok következtetni, hogy most éppen a kávézóban ül, és várja, hogy a pincér kihozza a rendelését.

Nézzünk további példákat!

It’s going to rain soon. – Mindjárt esni fog.

Mit látunk most? Fekete felhők vannak az égen, dörög és villámlik – arra enged következtetni, hogy esni fog)

Mike Tyson is going to knock down his opponent in a minute. – Mike Tyson mindjárt kiüti az ellenfelét. 

Mit látunk MOST? A bokszoló felemeli az öklét, az ellenfél pedig már alig áll a lábán, egész biztos K.O. lesz a vége.

Élőbeszédben a ’going to’ helyett sokszor a ’gonna’ -t használják. Írásban ritkábban jelenik meg, akkor is főleg az amerikai angolban. Ne felejtsd el, hogy mind a ’going to’, mind a ’gonna’ előtt van egy megfelelő számban és személyben ragozott ’to be’!

I’m going to have something to eat.Eszem valamit.
I’m gonna have something to eat.Eszem valamit.