Kell még ma is a nyelvvizsga? Nem elég önmagában a nyelvtudás? A mostanában gyakran felmerülő kérdésre a válasz egyszerű: elég a nyelvtudás, nem kell feltétlen nyelvvizsga. Persze így rögtön felmerül még két további kérdés: Honnan tudhatjuk, hogy milyen szintű is az a nyelvtudás, amely „elegendő” és valójában mire is elegendő az a tudás?
Elegendő-e a nyelvtudás nyelvvizsga nélkül?
Sokszor beleesünk abba a hibába, hogy a saját tudásunkat elegendőnek vagy akár kiválónak gondoljuk egészen addig, amíg egy valós szituációban kiderül, hogy mégsem az. A nyelvvizsga kétségkívül nem kötelező, de nagyon hasznos. A nyelvvizsgázók ugyanis korántsem csak a felvételi pluszpontokért tesznek nyelvvizsgát. Sőt. Az Euroexam Vizsgaközpont 2023 tavaszi, nyelvvizsgázók körében végzett kutatásából az is kiderül, hogy
a nyelvvizsga motivációja a vizsgázók túlnyomó többségénél csak részben a felvételi pontok megszerzése, nagyobb részben az, hogy objektív visszajelzést kapjanak a tudásszintjükről, valamint az, hogy úgy gondolják, nyelvvizsgával majd jobban tudnak érvényesülni a munkaerőpiacon.
Mégis, melyik nyelvvizsga való nekem?
Ugyanezen kutatásból az is körvonalazódik, hogy a nyelvvizsgázókat elsősorban nem a vizsga ára befolyásolja a választásban, hanem legelső szempont az ajánló szerinti nehézség, amit fej-fej mellett követ az, hogy van-e akkor vizsga, amikor vizsgázni szeretnének, illetve mennyire közel tudnak vizsgázni a lakhelyükhöz. Álljunk meg egy pillanatra a legfontosabb szempontnál, vagyis az ajánló szerinti nehézségnél. Felmerül a kérdés, hogy mitől érez valaki egy nyelvvizsgát könnyűnek vagy nehéznek?
Az Euroexam Vizsgaközpont rengeteg időt és figyelmet fordít arra, hogy megtudja, mi a fontos a nyelvtanuló diákok számára, hogyan tanulnak, hogyan használják a nyelvet és milyen szituációkkal szembesülnek, mikor a nyelvet aktívan használniuk kell. A Vizsgaközpont a kutatási eredményeknek és így a vizsgázói igényeknek megfelelően alakítja időről-időre az Euroexam nyelvvizsgákat: a használható segédeszközöket, a feladatok témáját, a vizsga hosszát, de még az írás feladatokban használt műfajokat is. 2022 őszétől például a vizsgázók plusz 10 percet kapnak az olvasásértés és az íráskészség vizsgarészekre pusztán azért, mert a vizsgázói kutatásokból kiderült, hogy a megcélzott szint határán teljesítő vizsgázóknak kisebb stresszhelyzetet okozott az, hogy ezeket a vizsgarészeket a megadott időn belül elvégezzék és nagyobb eséllyel vizsgáznak sikeresen, ha több idejük van a feladatokra. De nem ez volt az egyetlen változás. Az íráskészség részben, az Euroexam nyelvvizsgán 3 műfaj-téma párosításból választhatja ki a vizsgázó azt, amely számára könnyebben megy.
A vizsgázóknak nagyobb biztonságot ad, hogy mindig ugyanaz a 3 műfaj szerepel az adott feladatban, így, ha valamelyiket a vizsgázó határozottan jobban kedveli, akkor biztosan számíthat rá, hogy benne lesz a vizsgasorban. Emellett a plusz idő is növeli a vizsgázók biztonságérzetét.
Ezekhez a változásokhoz hasonlóan a korábbi években is az Euroexam jelent meg mindig elsőként az újításokkal. Így vezette be elsőként a kétnyelvű szótár használatát a vizsgán 2011-ben, majd szedte ki a vizsgából a nyelvtani feladatokat a vizsgázók nagy örömére 2012-ben. Ezeket a változásokat a többi Vizsgaközpont rendszerint idővel követte.
Az elmúlt 10 évben a felsőfokú nyelvvizsgára jelentkezők száma folyamatosan nőtt. Míg 10 éve az angol nyelvvizsgák 12%-át tette ki a felsőfok, addig ugyanez a szám 2022-ben már 21% volt. Hasonló a tendencia a második legnagyobb nyelv, a német tekintetében is. Amellett, hogy a felsőfok népszerűsége növekszik, az is jellemző a vizsgázókra, hogy egyre fiatalabbak. A felsőfokú nyelvvizsga ma már korántsem az egyetemisták vizsgája, egyre több középiskolás diák vág neki. Ezért is kiemelten fontos, hogy a C1-es nyelvvizsga is megfeleljen mind témájában, mind a feladatok jellegét illetően a mai 16-19 éves korosztálynak. Az Euroexam idei újítása éppen ezért az Új Euroexam C1 vizsga bevezetése, amelyen a vizsgafejlesztői csapat közel egy évet dolgozott.
Az új feladatok olyan hétköznapi szituációkban mérik a vizsgázók nyelvhasználatát, amelyekkel a 16-19 évesek is bármikor találkozhatnak, így értelemszerűen ezeket a feladatokat könnyebben megoldhatónak érzékelik.
Például amikor egy hétköznapi szolgáltatás vagy használati tárgy használati leírását kell megérteniük, vagy akár egy adott témáról nyilatkozó személyek különböző véleményét és álláspontját kell megérteni és megkülönböztetni egymástól. Az előzetes tesztek során az új feladatoknak nagyon pozitív volt a fogadtatása, ennek megfelelően 2023 decemberétől már az Új Euroexam C1 vizsgát teszik majd le a felsőfokú vizsgára jelentkezők.
Mindehhez természetesen – ahogy az összes többi szinthez is – rengeteg felkészülési támogatás áll a vizsgázók és felkészítő tanáraik rendelkezésére, melyek nagyrészt ingyenesen elérhetőek az euroexam.org weboldalról.
Érdemes előszőr a Mintafeladatokat megnézni, hogy képet kapjunk a vizsgáról, és folytatni az Online Szintfelmérővel, amely egy kb. 30 perces teszt végén megmondja, hogy érdemes-e a kiválasztott nyelv/szintre való felkészülés útján elindulnod. Ha belevágsz a felkészülésbe, akkor mindenképpen a Mintafeladatok és vizsgatippekkel kezdd! Az Euroexam minden vizsgafeladatához elérhető kétoldalas „kalauzok” egy-egy konkrét vizsgafeladaton keresztül vezetnek végig azon, hogy az adott feladatban pontosan mit kell csinálnod. Rövid tippeket olvashatsz arról, hogy mire érdemes figyelned, hogy ne kövesd el a tipikus hibákat. Ha megismerted az összes feladattípust, akkor jöhetnek a vizsgatesztek, amelyekkel kipróbálhatod otthon, hogy nagyjából hogyan teljesítenél egy vizsgán (beleférsz-e például az időkeretbe), mennyire ítéled nehéznek a vizsgát a saját nyelvtudásodhoz viszonyítva.
A rendszeres gyakorláshoz Napi Online Gyakorlófeladatokat is találsz, amelyben interaktív módon, azonnal láthatod, hogy hibáztál-e, és ha igen, akkor mit. Ezeknek a gyakorlófeladatoknak a számát az Euroexam folyamatosan bővíti, hogy minél jobban tudja a felkészülésedet segíteni.
Végül érdemes egy Online Próbavizsgát is kipróbálnod a vizsgadíj kb.10%-áért, hiszen itt már éles vizsgaszituációban, éles vizsgafeladatokkal tesztelheted magad és a szóbelid is éles vizsgáztatótanárokkal fog történni. Ráadásul a kijavított dolgozatodat bármikor megtekintheted, így a nyelvtanároddal is át tudod beszélni, hogy hol és miben hibáztál. Eddigi tapasztalataink szerint, mindannyian ebből tanulunk a legtöbbet. 🙂