Szia,
Ma tovább folytatjuk a napi leckékkel és most egy kis nyelvtant hozok neked, amelyet nyomtatott verzióban megtalálsz az 5 Perc Angol Magazin 2024 decemberi számában is, ez pedig nem más, mint a gerund és infinitive alakok használata.
A karácsonyi ajándékokkal kapcsolatban is van egy tippem számodra: használd az 50% engedményt adó kuponkódot, amely érvényes szinte minden videókurzusra (örökös hozzáféréssel), ráadásul számos könyv és kártya is kedvezménnyel kapható most.
KUPONKÓD: christmas2024
Ezt kell vásárlás végén begépelned, hogy az 50% kedvezményt érvényesíteni tudd! Remélem találsz valami kedvedre valót!
Pénteken pedig ismét egy ÉLŐ adással jelentkezem, egy interaktív interjút hozunk Dezsényi Istvánnal, az ORIGÓ Idegennyelvi Centrum vizsgáztatójával, ahol te is kérdezhetsz a “Rigó utcai” nyelvvizsgákkal kapcsolatban.
NÉZNI FOGOM AZ ÉLŐ ADÁST: ITT
Most pedig nézzük a leckét!
Üdv,
Nóri
MAI LECKE
Gerund és infinitive alakok használata 1.
Először is tisztázzuk, hogy mi micsoda, így talán könnyebb lesz megérteni a szabályokat, és megtalálni a logikáját annak, hogy mikor melyiket kell használni.
INFINITIVE
Az „infinitive” magyarul főnévi igenevet jelenet. Az angol nyelvben két formája létezik a csupasz, azaz „bare infinitive”, illetve a „to infinitive”, amely – ahogy a neve is mutatja – felveszi maga elé a „to” szócskát.
Nagyon fontos, hogy nem egyezik meg (teljes egészében) a magyar főnévi igenév használatával, így amikor el szeretnéd dönteni, hogy melyiket használod egy adott mondatban, akkor ne a magyar nyelvből indulj ki.
Az „infinitive” alakokat használjuk szótári alakként is. Mi a „to” szócskával ellátott formát szoktuk a szószedetekben használni, de sok (főleg egynyelvű) szótár a csupasz alakot tünteti fel.
GERUND
A „gerund”, mint szófaj nem létezik a magyar nyelvben, talán ezért is okoz legtöbbször nehézséget a megértése a magyar nyelvtanulók számára. A legtöbben „inges” igének szokták hívni, ami helytelen, hiszen a „gerund” önmagában lehet főnév, melléknév, határozói vagy melléknévi igenév, de ige soha. Hogy ez világosabb legyen, nézzünk egy példát.
1) You’re learning English at the moment.– Te most éppen angolul tanulsz.
Itt a „gerund” egy Present Continuous igeidőben képzett állítmány (are learning) része, ami ugye áll egy megfelelően képzett „be” létigéből és egy „gerund”-ból.
2) Learnig English is fun.– Az angoltanulás jó móka.
A „learning” szó ebben az esetben egy igéből képzett főnév, tehát gyakorlatilag főnév, magyarul „tanulás”.
3) She improved her English, learning 50 new words every day.– Naponta 50 új szót megtanulva fejlesztette angoltudását.
Ebben az esetben a „learning” határozói igenév (megtanulva), amely szófajhoz a magyarban a –va,-ve, -ván, -vén végződésű szavak tartoznak.
4) The boy, learning how to ride a bike, is my brother. – A biciklizni tanuló kisfiú az öcsém.
Ebben az esetben pedig folyamatos melléknévi igenév (tanuló) lesz a „gerund”.
A melléknévi igenév az ige egyik személytelen alakja (a főnévi és a határozói igenév mellett), amely a mondatban általában melléknévi szerepet tölt be. A melléknévi igenév az ige és a melléknév tulajdonságait ötvözi. A mai magyar nyelvben háromféle melléknévi igenevet szoktunk megkülönböztetni: a folyamatos (egyidejű), a befejezett (előidejű) és a beálló (utóidejű) melléknévi igenevet. A folyamatos melléknévi igenév képzője az -ó/ő, a befejezetté a múlt idő jelével többnyire megegyező alakú -(o)t(t), a beállóé az -andó/endő.
RÖVIDEN A HASZNÁLATÁRÓL
Mielőtt részletesen megnéznénk, hogy mikor melyik alakot kell használni, röviden, nagy vonalakban összefoglalom a legfontosabb tudnivalókat.
„Gerund”(azaz „inges”) alakot használunk:
– bizonyos igék után: I enjoy cooking. – Szeretek főzni.
– prepozíciók után: She drank a cup of coffee before leaving. – Ivott egy csésze kávét, mielőtt elment („elmenés előtt”).
– amennyiben az ige(név) a tárgya vagy az alanya a mondatnak: Swimming is a great sport. – Az úszás kitűnő sport.
„To+infinitive”alakot használunk:
– bizonyos igék után: I decided to quit. – Úgy döntöttem, hogy kilépek.
– számos melléknév után: It’s difficult to get upearly. – Nehéz korán felkelni.
– célhatározói mondatokban: I came to England to studyEnglish. – Azért jöttem Angliába, hogy angolul tanuljak.
„bare infinitive”(azaz „csupasz”, „to” nélküli) alakot használunk:
– módbeli segédigék után: I can pick youupat 6 o’clock. – Fel tudlak venni 6 órakor.
– a „let”, „make” és általában a „help” igék után: The mother let her childrenplay alone in the playground. – Az anyuka hagyta egyedül játszani a gyerekeit a játszótéren.
– néhány érzékeléssel kapcsolatos ige (see, watch, hear, notice, feel, sense) után: I saw her
– walk awaywith him. – Láttam, hogy elmegy vele.
– A „why” szóval bevezetett mondatok után: Why not goout for a cup of coffee before work? – Miért nem megyünk el inni egy csésze kávét munka előtt?
FORMA |
PÉLDA |
SZABÁLY |
MAGYARÁZAT |
IGE+GERUND | 1. I enjoy cooking.- Szeretek főzni. 2. He denied stealing the money. – Tagadta, hogy ellopta a pénzt. |
A „gerund” formát használjuk, amikor egy olyan cselekvésről beszélünk, amely egyidejű vagy előidejű cselekvést fejez ki a főigéhez képest. | 1. A főzéssel egy időben szeretem csinálni azt.
2. Tagadta, hogy ellopta volna a pénzt korábban. |
IGE+INFINITIVE | 1. I decided to visit my uncle. – Úgy döntöttem, hogy meglátogatom a nagybácsim.
2. I want to go to the cinema. – El akarok menni moziba. |
Az „infinitive” formát használjuk, amikor a főigéhez képes utóidejű cselekvést szeretnénk kifejezni. | 1. Úgy döntöttem, hogy a jövőben meg fogom látogatni. (a döntést követően)
2. El akarok menni majd moziba (a döntésemet követően). |
Fontos, hogy ezek a szabályok útmutatók, nem minden esetben valósulnak meg, fontos, hogy figyeljünk a kivételekre is. Most pedig térjünk át a részletes használatokra.