Szia,
Ma a kívánságokhoz kapcsolódóan átnézzük a feltételes módot is (conditional), és holnap egy INGYENES ÉLŐ ÓRA során velem is átveheted mindkét témát!
NÉZNI FOGOM ÉN IS AZ ADÁST: ITT
Adás közben hatalmas BLACK FRIDAY AKCIÓ IS LESZ MEGLEPETÉSEKKEL!
Ne feledd a hamarosan induló, ebben az évben utolsó ÉLŐ tanfolyamot sem! Mindenkit várok szeretettel, aki úgy érzi, hogy megrekedt az “örökös” újrakezdő szinten, és szeretne ezen tovább lendülni. Lesz nyelvtan, szókincs, beszédhelyzetek … szóval minden, ami ahhoz kell, hogy a hétköznapokban elboldogulj angolul a világ bármely helyén.
A tanfolyam örökös használatra szól, és jár hozzá a letöltéseken kívül ajándék podcast is (így úton-útfélen tudsz velem tanulni és gyakorolni).
Itt tudsz jelentkezni!
Üdv,
MAI LECKE
A FELTÉTELES MÓD
A feltételes mondatoknak három fajtája van, ezeket leggyakrabban “1st, 2nd és 3rd Conditional”-két szokták emlegetni. Úgy gondolom, az lenne a legjobb, ha mindegyiket egyszerre néznénk át, mert nagyon logikusan átlátható, hogyan “alakul át” az egyik “conditional” egy másikká.
Egyes nyelvtankönyvekben találhatsz egy negyedik “conditional”-t is, az úgynevezett “zero conditional”-t. A “zero conditional” tulajdonképpen a “1st conditional” egyik fajtája.
Például:
In this country if/when it rains, people stay indoors. – Ebben az országban ha/amikor esik, az emberek a fedett helyen maradnak.
If you heat water, it boils. – Ha melegíted, a víz felforr.
A példamondatokban is láthatod, hogy ebben a típusban mind az “if”-es tagmondatban, mind a főmondatban Present Tense van (jelen idő), és általában általános igazságot fejez ki, tehát nem egy adott esetre vonatkozik. Szóval ez a “Zero Conditional”. Vess még egy pillantást az első példamondatra: látod, hogy ez is általános esetre vonatkozik. Ha adott szituáció lenne, akkor mondjuk így nézne ki:
If it rains, we will stay indoors. – Ha esik, bent maradunk majd.
Tehát az “if”-es tagmondat Present lenne, a főmondat pedig Future Simple. Ez lesz majd a klasszikusan “1st Conditional” használata. Mi itt nem fogjuk külön taglalni a “Zero Conditional”-t.
Mielőtt belemerülnénk, annyit jegyezz meg rögtön az elején, hogy a tagmondatok sorrendje lényegtelen bármelyik típusról is legyen szó, tehát tök mindegy (bocs’ teljesen mindegy), hogy az “if”-es mondattal kezdesz, vagy a másikkal. Nézd:
If I won the lottery, I would buy a new car. = I would buy a new car if I won the lottery.
A lényeg az, hogy csak a tagmondatok sorrendje mindegy, egyéb módon nem lehet variálni, kombinálni a szavakat a mondaton belül.
A helyesírást illetőleg pedig csak annyi a lényeg, hogy csak akkor kell vessző a két tagmondat közé, ha az “if”-es az első (lásd fenn a két mondatot)!
A LECKE FOLYTATÁSÁT A WEBOLDALON TALÁLOD (most kivételesen erre az alkalomra megnyitottam neked ezt a prémium tartalmat):