Szia,
Remélem kellemesen telt a hétvégéd. Nekünk 5 év óta először volt alkalmunk “gyerekek” nélkül tölteni a szombat estét, így “kirúgtunk a hámból”: aludtunk egy nagyot:)
Ismét nagyon sok mindenen dolgozunk párhuzamosan, és az első élménytanfolyam tanulói és a héten érkeznek hozzánk (ezúttal délelőtt kirándulni, várost nézni fogunk olaszul, este pedig a tantermemben tartunk igazi élő órákat – sok év után nem online, hanem tényleg élőben). Sokak kérésére ősszel lesz ismét olasz és angol verzió is (beach és city edition is – hamarosan jövök a részletekkel).
Most pedig térjünk a heti témánkra: nyelvtanozni fogunk annak apropóján, hogy ismét kapható a Komplett Angol Nyelvtan című könyvem (az első nyomást nagyon gyorsan elkapkodtátok), ráadásul most 12,900 Ft helyett 8,900 Ft áron április 30-ig.
Üdv,
Nóri
MAI LECKE
PASSIVE VOICE, AZAZ A SZENVEDŐ SZERKEZET
HALLGASD MEG A PODCASTOT IS: ITT
Nagyon sok nyelvtanuló panaszkodik arra, hogy a szenvedő szerkezet megértése és használata igen nehéz, pedig igazából nem is olyan bonyolult. Ha megérted és megtanulod, hogy melyek azok a szituációk magyarul, amelyeket angolul szenvedő szerkezettel helyettesítünk, akkor nem fog többé gondot okozni ennek a nyelvtani struktúrának a használata sem. Nézzük meg sorban az eseteket.
- Nem tudjuk, hogy ki végzi a cselekvést
Ha a cselekvést akarjuk kihangsúlyozni, mert nem ismerjük, hogy ki végzi azt, akkor szenvedő szerkezetet kell használni.
Hundreds of bikes are stolen every year in our district. – Évente több száz biciklit lopnak el a kerületünkben.
Nem tudjuk, ki lopja a bicikliket, csak azt tudjuk, hogy a bringák eltűnnek, tehát magán a cselekvésen van a hangsúly. Cselekvő szerkezetben így hangzana a mondat:
Somebody stole my bike yesterday.
vagy
They stole my bike yesterday.
Ilyen mondatokat, ahol somebody lenne az alany, nem mondunk általában angolul. Többes szám harmadik személybe (they) pedig azért nem tehetjük, mert nem tudjuk, hogy a they kire vonatkozik, így lesz az egész passzív: a tárgy (bike), lesz az alany, az igeidő adott (tegnap történt, tehát Past Simple), ebbe kerül a be (was), és a főige (steal) pedig harmadik alakba kerül (stolen).
- Egyértelmű a cselekvést végző
Akkor is passzív szerkezetet kell használni, ha egyértelmű a cselekvést végző személye.
Cars are repaired in this garage. – Ebben a szervizben autókat javítanak.
Teljesen egyértelmű, hogy a cselekvést végzők az autószerelők (mechanics), tehát fölösleges ezt külön megemlíteni, a hangsúly megint csak a cselekvésen van. Cselekvő szerkezetben egyébként így hangzana a mondat (ha belemondanánk, hogy ki tette):
Mechanics repair the cars in this garage. – Autószerelők javítják az autókat ebben a szervizben.
Mivel fölösleges kiemelni, hogy autószerelők végzik a cselekvést, passzív szerkezetbe kerül a mondat. Rossz visszafordításban megint csak többes szám harmadik személyt használnánk:
They repair cars in this garage. – (Ők) javítják az autókat ebben a szervizben.
Ez megint nem jó, mert nem tudjuk, hogy a they kire vonatkozik. Marad tehát a passzív szerkezet, a tárgy (cars) lesz az alany. Az igeidő adott (általános jelen, tehát Present Simple), ebbe kerül a be (are), és a főige (repair) lesz harmadik alakban (repaired).
- Cselekvő kihangsúlyozása
Furcsa módon akkor is passzív szerkezetet kell használni, ha a normál cselekvő szerkezetnél (ki csinál mit) jobban ki szeretnénk hangsúlyozni a cselekvőt. Ezt tesszük azért, mert nem megszokott, hogy az adott személy csinálta a dolgot, vagy, mert fontosabb, mint maga a cselekvés ténye.
The car is being repaired by my father. – A kocsit az apám javítja éppen.
Sima cselekvő szerkezettel (My father is repairing the car.) csak egy sima megállapítást tennénk, például, ha fel szeretnénk sorolni, hogy ki mit csinál éppen az adott pillanatban. Itt azonban azt akarjuk kihangsúlyozni, hogy ő, és nem más javítja a kocsit (és egyébként ez nem megszokott cselekvés tőle).
Most, hogy ezeket tudjuk, nézzük meg, hogyan kell átalakítani cselekvő (aktív) szerkezetben lévő mondatokat passzívvá, azaz szenvedővé, és fordítva!
Jegyezzük meg az aranyszabályokat:
- az igeidő mindig ugyanaz marad
- passzív szerkezetben mindig van egy ‘be’, ami ugyanabban az igeidőben van, mint a cselekvő mondat főigéje
- az aktív mondat főigéje a passzív mondatban 3. alakban szerepel, a megfelelően ragozott ‘be’ után
- passzív szerkezetben a cselekvést végrehajtót egy ‘by’ prepozíció vezeti be