Szia,
Ma befejezzük az olvasott szöveg értésének gyakorlását, és mára egy C1, azaz felsőfokú szöveget hoztam neked. Természetesen ehhez a leckéhez is tartozik megoldókulcs, és ezt is a magazin egy korábbi számából hoztam mintának neked.
Apropó, nyomtatott magazin! Ha a napi hírlevelek mellett szeretnél még szórakozva tanulni, akkor ajánlom neked a nyomtatott 5 Perc Angol Magazint is – ha még nem ismernéd – amely havonta jelenik meg 92 oldalon rengeteg érdekes és hasznos témával (utazás, receptek, hírek, celebek, állatvilág, tudomány és technika), illetve a magazin második felében nyelvvizsgára és érettségire felkészítő feladatokat is találsz minden szinten. A laphoz közel 60 perc hanganyag is tartozik, amelyeket okostelefonnal is meg tudsz hallgatni.
A februári szám a romantikus Danny Trejo-val az egyik kedvencem lett, ha szeretnéd te is elolvasni, akkor keresd az újságárusoknál, hiper- és szupermarketekben, benzinkutakon és postahivatalokban! A magazinra elő is tudsz fizetni, így házhoz viszi neked a postás, és 11.940 Ft helyett csak 8.990 Ft-ba kerül.
ELŐFIZETEK A MAGAZINRA KEDVEZMÉNYES ÁRON: ITT
Most pedig jöjjön is a mai lecke!
Jó tanulást és kellemes hétvégét kívánok!
Üdv,
Nóri
MAI LECKE
India – changing and still the same
The year was 1982, one of my first trips overseas. I got a sore neck, turning this way and that to take in the sights of the frenzied bustle and mayhem that India offered. Unaccompanied, a brightly painted elephant walking down the street among the roaming cows. Women in vibrant silk saris, no two alike, exotic as tropical birds. A monkey dressed in an embroidered jacket and perched on a dog as his master attempts to hawk photos. A Hindu temple covered with obscene stone carvings, adjacent to a mosque devoid of images.
It was nearly four decades ago and sure enough, the changes are clearly observable now. Since my 1982 visit, India’s population has increased by a number greater than the total population of the U.S., resulting in significantly more crowded cities and streets. Now Mercedes cars, Audis, and the occasional Jaguar rule the roads, with motorbikes and three-wheel taxis weaving through the gridlocks like herrings cutting through a school of tuna.
Nothing in India goes away, however; the layers simply accumulate. Exotic automobiles still must share the highways with bullock carts and perhaps an elephant or camel. The electric wires now crisscrossing the major cities serve as convenient skyways for ubiquitous monkeys. Modern buildings may tower in the cities, but once you leave the urban areas, the old India surges back: women walk the road with brass pots balanced on their heads; water buffalo pull hand-hewn ploughs to till the ground and bent-over old women sweep the pavement with handle-less brooms of straw.
source: philipyancey.com
Megoldás MINTA:
A változó és mégis ugyanolyan India
1982-t írtunk és ez volt az egyik első külföldi utam. Megfájdult a nyakam, ahogy ide-oda nézegettem, hogy magamba szívjam annak a lázas nyüzsgésnek és zűrzavarnak a látványát, amelyet India nyújtott. Egy színesre festett elefánt sétált magában az utcán a kóborló tehenek között. A nők élénk színű selyem szárikban, amelyek között nincs két egyforma, egzotikusak, akár a trópusi madarak. Egy majom hímzett mellénybe öltöztetve, egy kutyán ülve, miközben a gazdája fényképeket próbál eladni. Egy hindu templom obszcén kőfaragásokkal borítva, közvetlenül egy mecset mellett, amelyben nincsenek képek.
Ez közel négy évtizede volt már, és természetesen a változások tisztán láthatók. Az 1982-es látogatásom óta India lakossága az USA teljes lakosságánál több emberrel növekedett, ami azt eredményezte, hogy a városok és az utcák jóval zsúfoltabbak. Mercedesek, Audik és egy-egy Jaguár uralják az utakat, miközben motorkerékpárok és háromkerekű taxik küzdik át magukat a dugókon, ahogy a heringek vágnak keresztül a tonhalrajokon.
Azonban Indiában semmi nem tűnik el, a rétegek csak egymásra rakódnak. Az egzotikus autókkal az utakon ökrösszekerek és esetleg elefántok vagy tevék osztoznak. A nagyvárosokat behálózó elektromos vezetékek kényelmes légi útvonalat biztosítanak a mindenütt jelenlévő majmoknak. Lehet, hogy a városokban modern épületek tornyosulnak, de amint elhagyja az ember a városias területeket, a régi India újra megjelenik: asszonyok gyalogolnak az utakon a fejükön rézedényeket egyensúlyozva, vízi bivalyok szántják kézzel faragott ekével a földet, és hajlott hátú idő asszonyok söprik a járdát nyeletlen ciroksöprűvel.