Szia,
Folytassuk is heti témánkat, amely során nyelvvizsga tippeket hozunk neked tematikusan. Tegnap a “reading” azaz az olvasás résszel foglalkoztunk, ma pedig a “listening” azaz a hallás utáni értés mérő rész következik.
Az olvasáskészség mellett ez a másik terület, amit a legkönnyebben fejleszthetünk önálló gyakorlással is. A vizsgán itt is négy különböző feladattal találkozhatunk. Hasonlóan az Reading részekhez, van olyan rész, amelyikben a konkrét információkat kell kiszűrni a hallott szövegből, vagy annak lényegét, illetve részleteit kell megérteni.
Vágjunk is bele!
Jó tanulást!
Nóri
MAI LECKE
LANGUAGECERT – LISTENING
Ezeket a részkészségeket, még ha nem is tudatosan, de a mindennapi életben is használjuk, legyen szó a BKK járműveken bejátszott angol nyelvű tájékoztatókról, a kedvenc zenénkről, a bevásárlás közben a háttérben szóló dalokról, vagy akár a Netflix-en, HBO-GO-n nézett célnyelvi filmekről. Az azonban köztudott tény, hogy a tudatos fejlesztés hatékonyabb, gyorsabb és jobb eredményt hoz. Emiatt a vizsgafeladatok megismerése mellett érdemes törekedni a célirányos önálló gyakorlásra is. Álljon hát itt előszőr pár gyakorlati tipp a hallásutáni értés vizsgafeladatokkal kapcsolatban, majd néhány javasolt internetes oldal, amelyek rendszeres használata hozzásegíthet a sikeres nyelvvizsgához.
Listening Part 1 – feleletválasztós feladat (a megfelelő reakció kiválasztása): itt különösen fontosak a társas kifejezések és helyzetek, amelyek megértésében és gyakorlásában sokat segíthetnek a sorozatok – hétköznapi emberekkel, mindennapi helyzetekben. Ezekben találkozhatunk olyan szófordulatokkal és reakciókkal (pl. I don’t get it vagy it’s a piece of cake), amik hasznunkra lehetnek a vizsgán is.
Listening Part 2 – feleletválasztós feladat: itt a legnagyobb segítség az érzéseket, véleményt, viselkedést leíró melléknevek megtanulása lehet, de mivel mindet lehetetlen lenne megjegyezni, megpróbálhatod a beszélő hangneméből kitalálni, hogy pozitív vagy negatív tartalommal bírhat-e az a bizonyos melléknév vagy helyzet.
Listening Part 3 – jegyzetelés: fontos tudni, hogy a pontok sorrendje a jegyzettömbön megegyezik a hallott szövegben szereplő információk sorrendjével. A válaszaid értékelésébe nem számít bele a nyelvtan és a helyesírás (hacsak nem egy másik értelmes szó nem lesz a félreírt szóból: pl. bear – bare), de a maximum szószámot (5) NE lépd át! Ez a feladat hosszabb, koncentrált figyelmet igényel (a feladat kétszeri meghallgatása kb 8-10 perc). Ha ebben nincs elég rutinod, érdemes oktató videókat (tutorials), podcastokat nézni, ahol valamilyen számodra érdekes, izgalmas tevékenység részletes leírásából kell leszűrnöd a fontos információkat.
Listening Part 4 – feleltválasztós feladat: itt meghatározott információk megértésére van szükség, ennek gyakorlására is kiválóan alkalmasak a fentebb említett oktatóvideók és podcast-ok.
Néhány általános jó tanács: a gyors, folyékony beszéd nem ugyanaz, mint az önmagukban álló, elszigetelt szavak. Ahhoz, hogy a füled hozzászokjon az összefüggő, gyors kommunikációhoz, érdemes minél több, az érdeklődésednek megfelelő témájú filmet és videót nézni, ha az elején szükséges, akkor angol felirattal. Ezek abban is segíthetnek, hogy minél többféle kiejtéssel megismerkedj, és ezek ne okozzanak gondot egy vizsgahelyzetben sem.
Hasznos némi időt és energiát szánni olyan esetleges probléma-forrásokra is, mint például a ’minimal pairs’, azaz olyan szópárok, amelyek csak egy hangban térnek el (pl.: sit – seat, sin-thin, pin-bin), illetve az azonos hangzású, de eltérő írásmódú szavak (pl.: board – bored, flew – flu, flour – flower).
Végezetül, íme néhány hasznos forrás a gyakorláshoz:
ESL-lab (https://www.esl-lab.com), amely egy tematikus, szintezett hangzó szöveggyűjtemény, melynek óriási előnye, hogy ’idiómákat’ is gyakoroltat, melyeknek nagy hasznát vehetjük a vizsgán is.
Breaking News English (https://breakingnewsenglish.com) és News in Levels (https://www.newsinlevels.com), ahol szintezett híreket hallgathatunk mindenféle témában.