Szia,
Ma ott folytatjuk, ahol tegnap abbahagytuk: ismét a jövő idő kapja a főszerepet, mégpedig a Future Simple, azaz az egyszerű jövő idő.
Ahogy közelednek az ünnepek, és az új év is (amikor általában sokan megfogadják, hogy megtanulnak egy nyelvet, fejlesztik a meglévő tudásukat, gyakorolni fogják az angolt, stb.), ezért ne feledd, hogy egy magazin előfizetés szuper ajándék lehet a nyelvtanulók, nyelveket kedvelők számára.
Az 5 Perc Angol Magazin első megjelenése (2009 október!) óta nagyon sok minden történt, hiszen nem csak, hogy eltelt 14 év (most már a 15. évfolyamban vagyunk), de a magazin rengeteg oldallal, tartalommal és újdonsággal bővült, és lett prémium kategóriás havi lap, amelyben 92 oldalon találsz minden tudásszintre, és témára tananyagokat, hasznos és érdekes olvasmányokat, rengeteg brit stúdióban felmondott, eredeti hanganyagot, illetve at utóbbi időben gyerekeknek szóló tartalmat, és – közkívánatra – kezdő olasz nyelvleckéket is (profi, olasz színészek által felmondott hanganyagokkal – amelyhez videókurzusok is tartoznak). 2024 januártól lesznek további újdonságok is, új rovatok és további meglepetések is.
Most szeretnék neked egy nagyon kedvezményes előfizetési lehetőséget ajánlani (utoljára 5 éve volt ilyen!), amelyhez egy szuper ajándékot is adok neked, ha most fizetsz elő! Nézd csak:
Az éves print előfizetéshez (amely 12 nyomtatott lapszámot jelent, postai házhozszállítással) ajándékba kapod a lap digitális (lapozható pdf) verzióját is, sőt nem csak mindig az aktuális lapszámét, hanem hozzáférést kapsz 2012-ig visszamenőleg az összes lapszámhoz – tehát összesen az egy év alatt több, mint 140 magazinból tanulhatsz!
Tehát:
- 12 nyomtatott lapszám (az előfizetés kezdetétől, több mint 1100 oldal és 200 profi hanganyag)
- Több mint 140 digitális lapszám (2012-ig visszamenőleg, több mint 12.000 oldal, és 1800 különálló profi hanganyag)
- a friss lapok ingyenes házhozszállítása
Ha most fizetsz elő, akkor az egész „csomagot” 15.540 Ft (éves print előfizetés) + 5.800 Ft (éves digitális előfizetés = 21.340 Ft HELYETT 12.900 Ft-ért kapod meg.
Nézd, itt tudod most megrendelni:
Remélem sikerül rábeszélnelek téged is a magazinra, ha még nem vagy rendszeres olvasó, mert minden hónapban rengeteg munkával és nagyon lelkesen készítjük az anyagokat, és szerintem tetszene neked is, ha még nem láttad.
Most pedig jöjjön a mai lecke!
Üdv,
Szalai Nóri
MAI LECKE
FUTURE SIMPLE TENSE
AZ EGYSZERŰ JÖVŐ IDŐ
KIJELENTÉS
I WILL WORK
YOU WILL WORK
HE/SHE/IT WILL WORK
WE WILL WORK
YOU WILL WORK
THEY WILL WORK
TAGADÁS
I WON’T (vagy WILL NOT) WORK
YOU WON’T (vagy WILL NOT) WORK
HE/SHE/IT WON’T (vagy WILL NOT) WORK
WE WON’T (vagy WILL NOT) WORK
YOU WON’T (vagy WILL NOT) WORK
THEY WON’T (vagy WILL NOT) WORK
KÉRDÉS
WILL I WORK?
WILL YOU WORK?
WILL HE/SHE/IT WORK?
WILL WE WORK?
WILL YOU WORK?
WILL THEY WORK?
TAGADVA KÉRDÉS
WON’T I WORK?
WON’T YOU WORK?
WON’T HE/SHE/IT WORK?
WON’T WE WORK?
WON’T YOU WORK?
WON’T THEY WORK?
Nézzük is, hogy mikor kell a Future Simple-t használni!
1.
Emlékezz megint vissza arra, hogy mit mondtam az előző két fejezetben a jövő időként használt Present Continuous-ról, illetve a going to-ról!
Present Continuous as Future:
minden el van tervezve és le is van szervezve, beírtad a naptárba, hacsak nem jön közbe valami rajtunk kívülálló dolog, akkor be fog következni biztosan. Két szóval: planned (eltervezett) és arranged (leszervezett)
Going to:
Eldöntötted, elhatároztad, hogy mit fogsz csinálni, a szóban forgó cselekvés tehát egy terv, egy szándék, de még nincs leszervezve, tehát nem biztos, hogy a terv meg is valósul majd. Egy szóval: csak planned (eltervezett)
A Future Simple pedig olyan cselekvésekre, eseményekre vonatkozik, amiket nem terveztünk el előre, ebből kifolyólag le se szerveztük. A beszéd pillanatában találjuk ki, döntjük el, hogy mit fogunk csinálni, mi lesz.
Present Continuous:
I’m playing tennis next Friday.(biztos, mert:
eltervezted, le is szervezted, beírtad a naptáradba, van ütő, pálya, teniszpartner, stb.)
Going to:
I’m going to play tennis next Friday.(annyira nem biztos: bár eldöntötted, és tervbe van véve, még nem szervezted meg)
Future Simple:
I will play tennis next Friday!(ebben az esetben tervbe se volt véve – magától értetődően leszervezve se -, hirtelen kitaláltad, mert mondjuk épp teniszmérkőzést néztél a TV-ben, és kedvet kaptál te is!)
A beszéd pillanatában való hirtelen döntés, vagy ötlet általában valamilyen reakció szokott lenni valamire (amit látsz, olvasol, hallasz, stb..). Ahogy az előbbi mondat is jó példa volt erre: nézed a teniszközvetítést a tévében, és annyira megtetszik a dolog, hogy úgy döntesz (akkor és ott), hogy márpedig:
I will play tennis next Friday. – Teniszezni fogok pénteken.
Ha például a pincér megkérdezi, hogy mit fogsz enni, az is Future Simple lesz, illetve a válaszod is, mivel nagy valószínűséggel nem kellett külön előre eltervezned, megszervezned, és beírnod a naptáradba, hogy „Jövő pénteken rántott csirkét fogok enni.”
2.
A következő esetekben is ezt kell használnod:
a) ha ajánlatot teszel:
That bag looks heavy. I’ll help you. – Nehéznek tűnik a táskád. Majd én segítek.
b) ha egyetértesz valamiben:
c) igéreteknél:
„I need my English book.” „I’ll give it to you this afternoon.” – „Szükségem van az angol könyvemre. Odaadom ma délután.”
Thanks for lending me the money. I’ll pay you back on Friday. – Köszönöm, hogy kölcsönadtad a pénzt. Vissza fogok fizetni pénteken.
I won’t tell anyone what happened! – Nem fogom elmondani senkinek, hogy mi történt!
d) a következőkkel is Future Simple-t használunk általában:
probably: I’ll probably be there at midnight. – Éjfélre valószínüleg ott leszek.
I expect: I expect she’ll come earlier tonight. – Úgy számítom, hogy ma este korábban fog jönni.
(I’m) sure/(I’m not) sure: Don’t worry! I’m sure you’ll pass the exam. – Ne aggódj! Biztos vagyok benne, hogy átmész a vizsgán!
(I) think/ (I) don’t think: I think Sarah will split up with Mark. – Azt hiszem Sarah szakítani fog Markkal.
I wonder: I wonder what will happen here. – Szeretném tudni mi fog itt történni.
Shall
Lehet, hogy hallottál már arról, hogy a will helyett a shall-t is szokták a Simple Future-ban segédigeként használni. Nos, a dolog nem teljesen igaz, de azért van benne igazság is. No, nézzük!
A brit angolban az I shall/I will és a we shall/we will között az esetek többségében nincs jelentésbeli különbség. Egy dolog nagyon fontos: a shall-t nem lehet minden számban és személyben használni, csak egyes szám első személyben (I) és többes szám első személyben (we)! A régi angol nyelvben használták a shall-t második és harmadik személyben is, mégpedig fenyegetésekben és ígéretekben:
You shall have all your wishes.– Teljesüljék hát minden kívánságod!
He shall regret this! – Ezt még megkeserüli!
Most, hogy mindezt tudod a shall-ről, tulajdonképpen el is felejtheted, mert a shall – mint a Simple Future segédigéje – szinte el is tűnt már a brit angolból, az amerikai angolban nem is volt szinte sose használatos. Viszont, a shall-nek van egy igen gyakori használata, amikor azonban nem jövő időt jelent. Shall udvarias kérdéseket tudunk feltenni, meg tudjuk kérdezni, hogy csináljunk-e valamit. A shall-t ebben az esetben tényleg csak egyes és többes szám első személyben (I, we) lehet használni!
Végül, nagyon zárójelben megjegyezve, a shall-t szokták szerződésekben és egyéb jogi dokumentumokban is használni, ilyenkor harmadik személyben van az alany:
The hirer shall be responsible for the maintenance of the vehicle.– A bérlő felel a személygépjármű fenntartásáért.