Hogyan tovább: milyen lesz az egyetemi és főiskolai felvételi nyelvvizsgával és nyelvvizsga nélkül?

Pásztiné Fritz Adriennt, a LanguageCert Vizsgaközpont vezetőjét kérdeztük a nyelvvizsgák fontosságáról az 2024-től hatályba lépő új felvételi rendszerben.

Pásztiné Fritz Adriennt, a LanguageCert Vizsgaközpont vezetőjét kérdeztük a nyelvvizsgák fontosságáról az 2024-től hatályba lépő új felvételi rendszerben.

5 Perc Angol: Sokszor hallani a közbeszédben, hogy már nincs szükség nyelvvizsgákra a diplomához. Igaz ez?

Egyáltalán nem így van! Az igaz, hogy a diploma megszerzésének nem mindenütt feltétele a nyelvvizsga a legtöbb felsőoktatási intézményben, de a diplomához vezető úton elég nehéz lesz majd elindulni nyelvvizsga nélkül, hiszen most már számottevő felvételi többletpontot lehet megszerezni nyelvvizsgákkal.

5 Perc Angol: Milyen új, nyelvvizsgákért adható pontszabályok lépnek életbe a jövőre, illetve az azt követő években felvételiző diákokra vonatkozóan?

Az eddigi felsőoktatási felvételi rendszerben a nyelvvizsgák után adható pontok központilag kerültek meghatározásra. Egy középfokú nyelvvizsga után egységesen mindenhol és mindenkinek 28 pont, egy felsőfokú nyelvvizsga után pedig 40 pont volt adható. Ez 2024-től máshogyan lesz: az érettségi pontszámokon felül a felsőoktatási intézmények saját hatáskörben dönthetnek 100 felvételi pontról. Ezt a 100 pontot többfélképpen lehet abszolválni: jár többletpont OKTV-versenyen való részvételért és/vagy helyezésért, sorkatonai szolgálatért vagy kiemelkedő sportteljesítményért, többek között. De ezek a lehetőségek jellemzően a felvételizők csak szűk társadalmi csoportját érintik. A nyelvvizsga azonban az egyetlen többletpont-forrás, amely széles körben és viszonylag egyszerűen mindenki számára elérhető.

5 Perc Angol: A nyelvvizsgával érkező felvételizők hány pontot kaphatnak a nyelvvizsgájukért?

Egyrészt ez attól függ, hogy milyen szintű nyelvvizsgájuk van és melyik egyetem melyik karára szeretnének felvételit nyerni, ugyanis egyetemenként, és azon belül karonként is változhat az egy-egy nyelvvizsga után jóváírható többletpont. Általánosságban elmondható, hogy a jövőre felvételiző, nyelvvizsgával rendelkező diákok lényegesen jobban járnak majd a nyelvvizsgájukkal, mint a korábbi években. Ugyanis a legtöbb egyetem az eddigi gyakorlatban bevett 28, illetve 40 pontnál jóval több pontot ajánl a nyelvvizsgákért. Az egyetemek oldalán már láthatók a nyelvvizsga után ajánlott pontszámaik: egyáltalán nem ritka jelenség, hogy egy színvonalasabb egyetem vagy kar 70-80, de több esetben akár 90 pontot is kínál a sikeres nyelvvizsga-birtokosoknak. 

5 Perc Angol: Ez mit jelent a gyakorlatban? Előreláthatólag hogyan fogja a nyelvvizsga után járó pontok megléte vagy hiánya befolyásolni egy diák felvételijét?

Ez egy érdekes kérdés, mivel az eddigi egységes rendszert felváltó új pontrendszerben az a felsőoktatási intézményeknek lehetőségük van súlyozni a nyelvvizsgákat, és ahogy látjuk, ezt előszeretettel teszik is. Általános következtetésként megfigyelhető, hogy minél nívósabb egy intézmény és minél népszerűbb egy adott szak, valamint minél jobban emeli a nyelvtudás az adott szakon kiadott diploma piacképességét, annál magasabb felvételi többlet-pontszámmal díjazza a nyelvvizsgákat. Ez a gyakorlati valóság nyelvére lefordítva azt jelenti, hogy az igazán színvonalas, nagy munkaerőpiaci értékkel rendelkező diplomákat kiállító egyetemekre és szakokra viszonylag nehéz lesz majd bekerülniük azoknak, akik nem rendelkeznek valamilyen szintű nyelvvizsgával.

5 Perc Angol: Sorsdöntő lehet, hogy egy felvételiző diák milyen szintű nyelvvizsgával érkezik majd a felvételire?

Meglátásom szerint biztosan lesznek majd egyéni esetek, ahol 20-30 pont is dönthet majd arról, hogy valaki abba az intézménybe kerül, ahová mindig is vágyott, vagy kompromisszumot kell kötnie és számára egy előnytelenebb paraméterekkel rendelkező intézménybe kezdheti meg felsőfokú tanulmányait. De az sem kizárt, hogy ez akár nagyobb létszámú diákot is érinthet majd – ugyanis tapasztalati számok hiányában még sok a bizonytalanság az új rendszer gyakorlati működésének tekintetében. Viszont ez a 20-30 pontos különbség, amiről szó van, sok esetben pont a középfokú és a felsőfokú vizsga közötti felvételi eljárásban megszerezhető pontkülönbséggel egyenlő.

5 Perc Angol: Akkor ez azt is jelenti, hogy érdemesebb inkább a felsőfok felé indulniuk a jövőbeni felvételizőknek.

Mindenképpen. Aki teheti, természetesen jobban be van biztosítva egy magasabb pontszámot érő vizsgaszinttel. De ez nem jelenti azt, hogy a középfokú vizsgával rendelkezőknek ne lenne kézzelfogható előnyük a nyelvvizsgával, hiszen több felsőoktatási intézmény esetében ők is jogosultak 40-50 (vagy akár több) felvételi többletpontra, ami lényegesen több, mint az eddigi rendszerben megszerezhető nyelvvizsgák után járó felvételi pont. Összességében azért már jól tapasztalható a vizsgázói érdeklődés növekedésének a felsőfok iránt.

5 Perc Angol: Miért előnyösebb nyelvvizsgát választani a nyelvi érettségi helyett?

Először is fontos, hogy a nyelvvizsga bármikor letehető, így nagy mértékben tudja az érettségi ideje alatt, amikor a legnehezebb a diákok élete, tehermentesíteni őket. Ráadásul a sikeres közép- és felsőfokú komplex nyelvvizsgák díja továbbra is visszaigényelhető.

Továbbá az is fontos, hogy az emeltszintű nyelvi érettségin minimum 60 % -ot kell teljesíteni, hogy nyelvvizsgával legyen egyenértékű. Mindeközben a LanguageCert nyelvvizsgán vizsgarészenként csak 50 %-ot kell teljesíteni a sikeres nyelvvizsgához.

Ezen kívül értelemszerűen egy nyelvvizsga felhasználhatósága az életben jóval sokrétűbb és univerzálisabb: gondoljunk csak az egyetemi cserediák-programokra, az első munkahelyi interjúra, a nemzetközi továbbtanulási lehetőségekre. Arra nem sok példa van, hogy ezekben az élethelyzetekben az érettségivel könnyen tudnának boldogulni a diákok a nyelvtudásuk igazolásához, és az sem túl életszerű megoldás, hogy valaki a nyomtatványok nyelvtudás rovataiban a nyelvi érettségijét tünteti fel.

5 Perc Angol: És a LanguageCert megfelelő nyelvvizsga erre a célra?

Természetesen! A LanguageCert mára már Nagy-Britannia egyik legnagyobb, államilag is elismert nemzetközi vizsgarendszerévé nőtte ki magát, amelyet nemzetközileg is elfogadnak tanulási és munkavállalási célokra, amelyek listája a LanguageCert nemzetközi honlapján a Recognitions (elismertség) rovatban található meg.