NOTW – UK riots: The heroes that emerged from the unrest

középfok
Hallgasd meg a 2011 szeptemberi szám 13. olvasható cikket.

Zavargások az Egyesült Királyságban: A hősök, akik a lázongások során jelentek meg

Míg az Egyesült Királyságban a zavargások megmutatták Nagy-Britannia sötét oldalát, Tariq Jahan-ra, Richard Mannington Bowes-ra, Ashraf Rossli-re és Pauline Pearce-re a zavargások alatt tanúsított bátor magatartásukért fogunk emlékezni. A hősies magatartásuk miatt az elmúlt hét során a vezető hírekbe bekerülő személyek között találjuk Tariq Jahan-t, akinek Haroon fia volt az egyik a három féri közül, akik kedden este Birmingham-ben egy rajtaütésszerű támadás áldozatai lettek. A 45 éves férfi a Twitteren kezdett írogatni, és a rendőrség elismerte azért, hogy gyászában méltóságot mutatott Winson Green-ben, a helyi közösség előtt mondott beszéde során, amiről a rendőrök később elmondták, hogy segített a további erőszak meggátolásában.

Richard Mannington Bowes-t szintén hősként üdvözölték, aki nyugdíjasként végül feláldozta életét amikor megpróbálta eloltani azta tüzet, amelyet a zavargók Ealing-ben, Nyugat-Londonban gyújtottak. A 68 éves férfit akkor támadták meg amikor a város Arcadia bevásárlóközpontja közelében próbálta megfékezni a lángokat. Komoly fejsérülésekkel szállították kórházba, de három nappal később meghalt. Ashraf Rossli szintén hősként tűnt fel miután a zavargók, akik kezdetben segítettek rajta, amikor az utcán vérzett, kirabolták. A 20 éves maláj férfit, aki csupán egy hónapja tartózkodott az országban, törött állkapoccsal látták el a kórházban. Ugyanakkor a sajtótájékoztatón elmondta, hogy a történtek ellenére továbbra is szereti Nagy-Britanniát. „Nagy-Britannia nagyszerű hely”, mondta. „Mielőtt ide jöttem, nagyon lelkes voltam, és a történtekkel kapcsolatban nincsenek rossz érzéseim.”

Eközben a nagymama, Pauline Pearce, a YouTube felfedezettje lett miután Hackney-ben hétfőn lecsillapított egy zavargó bandát. A 45 éves hölgy, akit Hackney-i hősnőnek neveztek el – egy csoport épületeketrongáló kapucnis fiatal között állt, és feléjük lengette botját. Hallották, amint azt kiabálja, „Szégyellem magam, hogy Hackney-i vagyok, mert nem összegyűlünk, és egy ügyért harcolunk, hanem a Foot Locker-t fosztogatjuk és lopunk.

PC Gordon Murphy-t, a Catford-i rendőrt szintén hangosan üdvözölték, aki öt kollégájával egy 50 fős fiatalokból álló bandát kergetett szét miközben azok egy kiskereskedelmi központot próbáltak kifosztani. A rendőrtiszt elmondta, hogy büszke volt, hogy tagja lehetett annak a csapatnak, amely a bandát elkergette.

Egy Newham-i, Kelet-London-i bolti eladót szintén hősként üdvözöltek, miután az egy krikett ütővel védte meg magát azoktól a fiataloktól, akik megpróbáltak betörni boltjába. A trió tegnap berúgta a bolt üvegét azt gondolván, hogy a rendőrség úgyis túl elfoglalt ahhoz, hogy az ő letartóztatásukkal foglalkozzon – ám az eladó, Kiran Bhowan elővette az ütőt, és elkergette őket még azelőtt, hogy bármit ellophattak volna. Az egyik 17 éves fiút később letartóztatták, és a Westminster Városi Bíróságon garázdaság, illetve betörés bűncselekményekben bűnösnek találták. Bohwan (50) elmondta, hogy nem szeretné, ha tetteit dicsőítenék. „Meg kellett tenni, ilyen egyszerű”, tette hozzá.

Egy ismeretlen Peckham-i rastafari személyt, akinek javára írják, hogy megmentett egy épületet attól, hogy az porig égjen miután berohant egy éppen kifosztott férfiruha üzletbe, és eloltotta a tüzet, szintén dicséretben részesítettek. Ezen kívül a „Partvis Hadsereg” minden tagját, aki a zavargásokat követően London, Manchester, Birmingham és Wolverhampton utcáinak feltakarításában részt vett, dicséretben részesítettek erőfeszítéseikért.